Sandomierz atrakcje przyrodnicze

Na uwagę zasługuje fakt iż władze Sandomierza robią bardzo dużo dla promocji swojego miasta, przez co od 2008 roku w Sandomierzu kręcony jest popularny serial produkcji telewizji polskiej ze znanym i lubianym aktorem – Arturem Żmijewskim, który wcielił się w rolę,, Księdza Mateusza’’. Ekipa serialu, prócz scen w Sandomierzu, kręciła również inne ujęcia w okolicznych miastach tego regionu przyczyniając się do popularyzacji tego miejsca. Według danych urzędu miasta od czasu emisji serialu zainteresowanie turystyczne i gospodarcze nieco wzrosło, co z pewnością odzwierciedliło się w przychodach miasta i podmiotów zajmujących się przemysłem i turystyką. Dzięki zwiększeniu obrotów finansowych znacząco rozwinęła się baza noclegowa. Różnorodność kwater noclegowych w Sandomierzu jest ogromny i warto z niego skorzystać, aby zobaczyć wszystkie atrakcje znajdujące się w mieście.

W Sandomierzu rozgrywa się również akcja znanej książki o tematyce kryminalnej,,Ziarno Prawdy’’ autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego. Autor opisał w powieści nie tylko swoją wymyśloną fabułę, ale dokładnie i z oddaniem szczegółów zabudowę, architekturę oraz klimat Sandomierza jak również jego okolic. Jeśli chodzi o atrakcje turystyki aktywnej, przez Sandomierz przebiega kilka szlaków rowerowych, pieszych i pielgrzymkowych.

Warto, będąc w Sandomierzu, wybrać się do Wąwozu św. Jadwigi, który stanowi ok. półkilometrowy wąwóz typu lessowego. Maksymalna wysokość to 10 metrów. Nieopodal wąwozu biegnie Małopolska Droga św. Jakuba. Inna atrakcja przyrodnicza wpisana w Sandomierską trasę turystyczną to Góry Pieprzowe zbudowane z łupków, kwarców i piaskowców. Są niewielkim wzniesieniem nieopodal Wisły. Na szczególne zainteresowanie turysty tym miejscem zasługuje fakt, iż mimo niewielkiej wysokości (tylko 200 m.n.p.m) może on podziwiać przepiękną panoramę Sandomierza i meandrującej Wisły.

Pisząc o Sandomierzu wielkim błędem byłoby nie wspomnienie o krzemieniu pasiastym, który nierozerwalnie wiąże się z regionem i samym Sandomierzem, który uznawany jest za światową stolicę tego kamienia. Z krzemienia pasiastego wyrabia się przede wszystkim biżuterię, ale kiedyś był w tych regionach wydobywany na wielką skalę i używany jako kruszywo do wyrobu narzędzi, budynków oraz innych przedmiotów. Krzemień pasiasty to również podstawowy surowiec wydobywany w dawnych czasach w Krzemionkach Opatowskich, gdzie dziś działa rezerwat archeologiczny mający na celu ochronę neolitycznych kopalni krzemienia opatowskiego. Wizyta w rezerwacie to magiczna podróż podziemiami z bogactwem krzemienia oraz licznymi planszami i makietami wiosek neolitycznych. Obok rezerwatu działa również rekonstrukcja osady ludzi mieszkających i pracujących w czasach neolitu, brązu, kamienia. Wioska obrazuje domostwa, narzędzia, sprzęty użyteczności, zdobienia oraz stroje. Bez wątpienia uzupełnia wyobrażenie o wydobywaniu krzemienia pasiastego przez ówczesnych górników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>